Imunitní odpověď každého z nás na onemocnění COVID-19 případně na vakcinaci je odlišná, stejně jako dynamika tvorby či úbytku protilátek. Právě proto odborníci doporučují, abychom si nechali pravidelně sledovat hladinu protilátek – může nám napovědět, do jaké míry jsme před infekcí chráněni, ale také například to, zda by bylo vhodné odložit plánované očkování.
Více než třicet tisíc lidí tak využilo možnost zapojit se do unikátní studie, kterou realizuje Asociace laboratoří QualityLab, výzkumné centrum RECETOX Masarykovy univerzity a Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR. Studie byla zahájena na konci roku 2020 a jako jediná v České republice je zaměřena na dlouhodobé sledování vývoje hladiny protilátek proti onemocnění COVID-19 v populaci. Koncept studie vyžaduje, aby její účastníci absolvovali tři vyšetření, a to vždy s odstupem přibližně šesti měsíců od posledního odběru. Celkem je plánována na 18 měsíců.
„Nyní již víme, že protilátky podle posledních studií přetrvávají po dobu minimálně devíti měsíců, jejich hladina klesá individuálně a především postupně,“ upozorňuje přední český imunolog prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D. z výzkumného centra RECETOX Masarykovy univerzity v Brně. Jinými slovy: hladina protilátek se vyvíjí, a pokud nedojde k opakované antigenní stimulaci, bude v průběhu času klesat, což je dobré sledovat.
První odběrová kampaň „studie kolektivní imunity“ už přinesla důležitou zprávu o tom, jaká část naší populace se onemocněním COVID-19 nakazila a získala díky tomu protilátky. Tím to ale zdaleka nekončí. Druhá odběrová kampaň, která právě probíhá, pokrývá období očkování velké části populace a nás zajímá reakce každého jedince. Určitá – i když malá - část populace totiž na vakcinaci nereaguje vytvořením odpovídajících protilátek. U ostatních je odezva individuální, závislá mimo jiné i na dříve získané imunitě.
Výsledky druhého kola tedy přinesou další kus informace do celé mozaiky znalostí o chování viru a vývoji kolektivní imunity, ale jsou důležité i pro každého účastníka z hlediska jeho osobní ochrany. Zapojit se mohou všichni, kteří se zúčastnili prvního kola, očkování ani těhotenství není problém, nicméně účastníci musí být starší 18 let.
Abychom ale ze studie mohli vyvodit konečné závěry, odborníci potřebují dokončit i třetí vlnu odběrů. Nikdo totiž zatím neví, jak rychle odeznívá imunita získaná proděláním choroby COVID-19, očkováním či jejich vzájemnou kombinací, jestli a kdy bude třeba další přeočkování. Odezva každého organismu navíc může být jiná. I výsledky třetí vlny budou tedy cenné pro každého jednotlivce. Zároveň nám ale ukáží, jak se nejlépe připravit na zvládnutí dalších fází epidemie a ochranu citlivých populací.
A kde se nechat znovu otestovat? Každá laboratoř používá ke stanovení protilátek svoji instrumentální techniku a k ní navázané analytické metody. „Z tohoto důvodu se liší i referenční rozmezí různých laboratoří a jednotky, ve kterých jsou hlášeny výsledky. Z důvodu možnosti srovnání výsledků každého jednotlivce v průběhu času byli participanti studie instruováni, aby se k druhému a třetímu odběru dostavili vždy do stejné laboratoře,“ říká Bc. Kamil Doležel, MBA, který předsedá Asociaci laboratoří QualityLab.
3 důvody, proč pokračovat ve studii
Jistota. Hladina protilátek ve vašem organismu napovídá, do jaké míry jste před infekcí chráněni a do jaké míry můžete v případě infekce ohrozit své okolí. Množství protilátek po prodělaném onemocnění či po očkování se u různých lidí velmi liší, stejně tak jako rychlost jejich následného úbytku, proto není ideální spoléhat se pouze na jedno vyšetření.
Odpovědnost. Absolvování všech tří vyšetření je velmi důležité z celospolečenského hlediska. Pomůžete vědcům nejen určit, jaká část naší populace se onemocněním COVID-19 nakazila a získala díky tomu protilátky, ale také jaká je dynamika úbytku či vytváření protilátek u každého z nás. Zjištěné informace jsou klíčové pro poznání chování viru a vývoji kolektivní imunity a dokáží mimo jiné odpovědět na otázku, zda bude nutné přeočkování.
Informace. Získáte perfektní přehled o tom, jak váš imunitní systém reaguje na případnou infekci COVID-19 či na očkování, jak dlouho budete s velkou pravděpodobností chráněni a poskytne i nápovědu v tom, zda ve vašem případě není vhodné očkování odložit.